Zdeno Yogi
Úvod patrí krátkemu zvnútorneniu. Uvedomenie si zmyslov, "prepnutie" z bežného života na cvičenie.
Občas na začiatku sa venujeme očnej joge. Oči sú veľmi dôležité, málokto si vie predstaviť, že ráno vstane a tma.. A aj preto venujeme očiam aspoň pár cvikov na posilnenie a uvoľnenie svalov okolo očí, precvičíme periférne videnie a samozrejme zaostrovanie.
Potom nasleduje krátka pranajáma a rozcvička. Pranajáma rozprúdi energiu a zohreje telo zvnútra, rozvička rozhýbe kĺby a chrbticu, prekrví ich a pripraví na cvičenie.
Začiatok cvičenia je často venovaný rovnovážnym pozíciám.
Po rovnovážnych pozíciách zohrejeme telo Pozdravom Slnku, do ktorého sú vkladané rôzne ásany alebo celé sekvencie ásan. Intenzita Pozdravu (počet opakovaní aj náročnosť) sa mení podľa hlavnej témy hodiny.
Hlavné témy bývajú: posilnenie celého tela, chrbát, brucho, ramená, bedrá, záklony, rovnovážne pozície, pozície na rukách, obrátené pozície.. Táto časť je vždy zameraná na konkrétnu oblasť, ale vždy sa snažím precvičiť celé telo.
Veľmi dôležitý je stred tela - pravidelne spevňujeme brušné aj chrbtové svaly - celý korzet trupu, hlboké stabilizačné svaly - pre správne držanie tela.
Zvyčajne zaraďujem do hodiny nejaké krije, napr. Agnisáru a občas cvičíme aj pokročilejšiu pranajámu, napr. Nádi Šodhana.
Hodina býva spravidla zakončená relaxáciou v Šavásane a potom býva nepovinná krátka meditácia.
Keby som si mal voliť, dal by som prednosť tichej múdrosti pred urečnenou hlúposťou.