PREJDI NA NOVÚ STRÁNKU ZDENO YOGI


RozvrhDaruj zdravieZvončekyKontaktStará stránka

Registrácia k odberu noviniek

ĎakujemŠtruktúra lekcie

Na lekciách jogy sa snažím dávať rôzne úrovne pozícií, aby si našli to svoje aj začiatočníci aj pokročilí.

Úvod

Úvod patrí krátkemu zvnútorneniu. Uvedomenie si zmyslov, "prepnutie" z bežného života na cvičenie.

Občas na začiatku sa venujeme očnej joge. Oči sú veľmi dôležité, málokto si vie predstaviť, že ráno vstane a tma.. A aj preto venujeme očiam aspoň pár cvikov na posilnenie a uvoľnenie svalov okolo očí, precvičíme periférne videnie a samozrejme zaostrovanie.

Rozcvička

Potom nasleduje krátka pranajáma a rozcvička. Pranajáma rozprúdi energiu a zohreje telo zvnútra, rozvička rozhýbe kĺby a chrbticu, prekrví ich a pripraví na cvičenie.

Začiatok cvičenia je často venovaný rovnovážnym pozíciám.

Pozdrav Slnku

Po rovnovážnych pozíciách zohrejeme telo Pozdravom Slnku, do ktorého sú vkladané rôzne ásany alebo celé sekvencie ásan. Intenzita Pozdravu (počet opakovaní aj náročnosť) sa mení podľa hlavnej témy hodiny.

Hlavná téma lekcie

Hlavné témy bývajú: posilnenie celého tela, chrbát, brucho, ramená, bedrá, záklony, rovnovážne pozície, pozície na rukách, obrátené pozície.. Táto časť je vždy zameraná na konkrétnu oblasť, ale vždy sa snažím precvičiť celé telo.

Stred tela

Veľmi dôležitý je stred tela - pravidelne spevňujeme brušné aj chrbtové svaly - celý korzet trupu, hlboké stabilizačné svaly - pre správne držanie tela.


Zvyčajne zaraďujem do hodiny nejaké krije, napr. Agnisáru a občas cvičíme aj pokročilejšiu pranajámu, napr. Nádi Šodhana.

Relaxácia

Hodina býva spravidla zakončená relaxáciou v Šavásane a potom býva nepovinná krátka meditácia.

Každý sme iný. Každému vyhovuje niečo iné. Každý sme na rôznej úrovni čo sa týka sily, uvolnenia aj kondície. Každú hodinu si je možné prispôsobiť podľa seba, podľa aktuálneho stavu tela aj mysle.


Zdeno Yogi - Joga Srdcom

Udalosti, novinky

Predchádzajúce

Keby som si mal voliť, dal by som prednosť tichej múdrosti pred urečnenou hlúposťou.
Cicero
Zdeno Yogi - Joga Srdcom