PREJDI NA NOVÚ STRÁNKU ZDENO YOGI


RozvrhDaruj zdravieZvončekyKontaktStará stránka

Registrácia k odberu noviniek

ĎakujemJoga je rovnováha.

Snažím sa, aby moje hodiny neboli jednostranné. Aj sa naťahujeme, aj posilňujeme. Aj sa hýbeme, aj sa zastavíme.

Rovnováha.

Joga je pre všetkých.

Nezáleží na veku, farbe, váhe, kondícii.. Snažím sa dávať viac úrovní pozícií, aby si každý vybral. Každý podľa seba, každý sám za seba a pritom všetci spolu.

Jednota.

Joga je radosť.

Radosť z pohybu, radosť zo zdravia, radosť zo stretnutia s príjemnými luďmi. Radosť z bytia.

Bytie.

Joga.


Všeobecná štruktúra hodiny

Na lekciách jogy sa snažím dávať rôzne úrovne pozícií, aby si našli to svoje aj začiatočníci aj pokročilí.

Úvod patrí krátkemu zvnútorneniu. Uvedomenie si zmyslov, "prepnutie" z bežného života na cvičenie.

Občas na začiatku sa venujeme očnej joge. Oči sú veľmi dôležité, málokto si vie predstaviť, že ráno vstane a tma.. A aj preto venujeme očiam aspoň pár cvikov na posilnenie a uvolnenie svalov okolo očí, precvičíme periférne videnie a samozrejme zaostrovanie.

Potom nasleduje krátka pranajáma a rozcvička. Pranajáma rozprúdi energiu a zohreje telo zvnútra, rozvička rozhýbe kĺby a chrbticu, prekrví ich a pripraví na cvičenie.

Začiatok cvičenia je často venovaný rovnovážnym pozíciám.

Jadro hodiny je zvyčajne Pozdrav Slnku, do ktorého sú vkladané rôzne ásany alebo celé sekvencie ásan. Intenzita Pozdravu (počet opakovaní aj náročnosť) sa mení podľa hlavnej témy hodiny. Táto časť je vždy zameraná na konkrétnu oblasť, ale vždy sa snažím precvičiť celé telo. Hlavné témy bývajú: posilnenie celého tela, chrbát, brucho, ramená, bedrá, záklony, rovnovážne pozície, pozície na rukách, obrátené pozície..

Veľmi dôležité je centrum sily - brucho, pravidelne v závere hodiny spevňujeme brušné svaly.

Zvyčajne zaraďujem do hodiny nejaké krije, napr. Agnisáru a občas cvičíme aj pokročilejšiu pranajámu, napr. Nádi Šodhana.

Hodina býva spravidla zakončená relaxáciou v Šavásane a potom býva nepovinná krátka meditácia.

Každý sme iný. Každému vyhovuje niečo iné. Každý sme na rôznej úrovni čo sa týka sily, uvolnenia aj kondície. Každú hodinu si je možné prispôsobiť podľa seba, podľa aktuálneho stavu tela aj mysle.

Vždy cvičte podľa toho, ako sa práve cítite. Rešpektujte svoje telo a myseľ. Jeden deň máme viac sily, inokedy sme viac uvoľnení.

Cvičte vždy podľa seba aj keď vás vedie inštruktor.Zdeno Yogi - Joga Srdcom

Udalosti, novinky

Predchádzajúce

Váž si dnešný deň, lebo včerajšok je už len snom a zajtrajšok iba vidinou. Správne prežitý dnešok robí z každého včerajška šťastný sen a každý zajtrajšok sa stáva vidinou nádeje. Preto si váž dnešný deň.
indické príslovie
Zdeno Yogi - Joga Srdcom